سایت های افغان

یک ایدۀ ملی به وجود آوریم

داکتر عبدالکبیر رنجبر در نخستین نشست مشورتی طرح اجندای ملی:
با عرض سلام و احترام به همۀ دوستان حاضر در این جلسه و ابراز سپاس از جناب احمد ولی مسعود که زمینۀ چنین نشست را فراهم کردند تا ما بتوانیم روی مسایل بسیار مهم با هم تبادل نظر و مشوره کرده و به نتیجۀ دلخواه برسیم.

اگر قرار بر این باشد که این نشست‌ها ادامه پیدا کند و به همان هدفی که داریم باید خود را برسانیم:طرح اجندای ملی باید مبتنی بر ایده‌های ملی باشد و ایده‌های ملی را مشخص بسازد، تا طرح مشترکی از این ایده‌ها داشته باشیم و این ایده‌های ملی فورمول‌بندی شود و به شکل یک چهار چوب تفاهم شده، مورد تأیید قرار گیرد.

در نشست امروزی که من شاهد برگزاری آن استم، چهره‌هایی حضور دارند که می‌توانند کارهای بسیار بزرگی را در راستای وحدت ملی انجام دهند؛ اما مشروط بر این که صداقت در این کار وجود داشته باشد، زیرا ما در بحران روشنفکری به سر می‌بریم.

باید به خاطر داشت که واژۀ روشن‌فکران تنها مربوط به افراد سیاسی نیست، روشنفکر کسانی که دریشی دارند و ریش خود را می‌تراشند و حتا در ضدیت با معتقدات اسلامی هستند، نیست؛ بل روشن‌فکران مربوط به تمام اقشار جامعۀ افغانستان می‌شوند و هر کسی که در این کشور مشغول کار فکری است، روشن‌فکر گفته می‌شود؛ اما جوهر و محتوای روشن‌فکری به پیش بردن جامعه به طرف آینده است، نه به عقب. محتوای روشن‌فکری روشن‌گری است، نه تاریکی؛ بنابراین می‌توان گفت که روشن‌فکران معتقد به علم و انقلاب فکری و پیش بردن جامعه به آینده‌های روشن هستند، ولو این که این روشنفکر یک عالم دین باشد، ملا امام باشد، یک دانشجو باشد، یا یک استاد دانشگاه. وظیفۀ ما این است که باید همۀ این افراد را باهم متحد بسازیم.

همان طوری که من قبلاً گفتم باید تمام این موارد را فورمول‌بندی کنیم؛ نخستین ایدۀ ملی که همۀ ما و شما را پیوند می‌دهد، دین مقدس اسلام و دوم وطن است.

چرا من وطن گفتم، چون وطن‌دوستی به کلی به فراموشی سپرده شده و اصلاً در عمل وطن را نمی‌شناسیم؛ بنابراین روشن‌فکران با همین ایده‌های ملی که همۀ مردم افغانستان را باهم پیوند، می‌دهد و از مسایل قرون وسطایی یعنی قوم‌گرایی، مذهب و سمت‌گرایی بیرون می‌کشد، باهم متحد شده و باهم کار کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۹۲ساعت 0:59  توسط meghdad  | 

مقايسه‏ي سرعت اينترنت افغانستان با ديگر كشورهاي جهان

طبق آخرين آماري كه از سوي سايت «نت ايندكس» منتشر شده جايگاه افغانستان به لحاظ متوسط سرعت دانلود اينترنت خانگي از ميان 170 كشور جهان در جايگاه 140 جهان قرار دارد.
در اين نمودار روند سرعت دانلود اينترنت در كشورهاي مختلف جهان در دوره شش ماهه (از 8 نوامبر 2010 تا 8 مي 2011) مورد بررسي قرار گرفته است.
در اين آمار كره جنوبي با سرعت دانلود بيش از 31 مگا بايت بر ثانيه (31 هزار كيلو بايت بر ثانيه)‌ در جايگاه نخست و كشور هاي ليتواني، سويدن، روماني و لتوني در جايگاه‏هاي دوم تا پنجم قرار دارند.
متوسط سرعت دانلود اينترنت در افغانستان در دوره شش ماهه مورد بحث 1460كيلو بايت بر ثانيه است كه در رده 140 جهان قرار دارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم خرداد ۱۳۹۲ساعت 9:33  توسط meghdad  | 

افغانستان

افغانستان با نام رسمی جمهوری اسلامی افغانستان (به پشتو : د افغانستان اسلامی جمهوریت) کشوری محصور در خشکی در آسیای میانه است.[۶] این کشور حدفاصل آسیای میانه، جنوب غربی آسیا و خاورمیانه می‌باشد و پایتخت آن کابل است. همسایگان افغانستان، پاکستان در جنوب و شرق، ایران در غرب، تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال و چین در شمال شرقی هستند. سرزمین‌های دربردارنده افغانستان نقطه مرکزی راه ابریشم و مهاجرت انسان‌ها بود. باستان‌شناسان شواهدی از سکونت انسان‌ها تا بیش از ۵۰،۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به‌دست آورده‌اند.[۷] تمدن شهری ممکن است در این قلمرو در بین ۳،۰۰۰ تا ۲،۰۰۰ سال قبل از میلاد آغاز شده باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ساعت 16:17  توسط meghdad  | 

اس ام اس افغانی

یک نفردوست دخترشو سوار موتور میکنه

دختره میگه عشق تو از میه.چشمای تو از میه. لبای تو از میه

بجه میگه تاشو اینالی موتور مردم میگی از میه

+ نوشته شده در  شنبه هفتم بهمن ۱۳۹۱ساعت 11:1  توسط meghdad  | 

سلام

سلام بر دوستان ما در این وبلاگ قصد داریم به شما  سایت ها خوب و برتر معرفی کنیم.

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم دی ۱۳۹۱ساعت 13:4  توسط meghdad  |